14 Mart 2009 Cumartesi

Afrika menekşesi tohumu (African violet seed)

Tohumlar 4 aydan sonra olgunlaştı ve kurudular. Onları 1/3 vermikülit 1/3 perlit ve 1/3 menekşe toprağı karışımına ektim. Üzerlerine oprak örtmeden ışıklı sera ortamında sprey ile sulayarak çimlenmelerini bekliyorum.


Here is the african violet (saintpaulia) seed which is 2 (two) month old. It is actually a fruit and inside are the seeds more then 30 seed in one capsule.
2 iki aylık afrika menekşesi meyvesinin kesitinde içerisinde tohumlar. İnternette yabancı sitelerde de benim hazırladğımı bu resimlerin benzeri olmadığından yabancıların yararlanması açısından arama kriteri kelimeleri ingilizce olarak da veriyorum. Bu tohumlar henüz dikmek için hazır değil. Dikim için meyvenin iyice kuruması ve tüm tohumların siyahlaşması gerek. Meyve kesildiğinde bazı tohumların hala beyaz olduğunu görüyorsunuz. Bazıları siyah ve onlar olgunlaşanlar. Bir meyvenin içinde 30 a yakın tohum var ve bu da 30 menekşe demek Meyveyi tek olarak dikmeyeceksiniz. Kuruduktan sonra içini açıp tohumları maydonoz tohumu gibi serpiştireceksiniz.
1 yorum: